fbpx

AKTUALNOŚCI DAVOSA

poniedziałek, 31 styczeń 2022 18:30

FREEDIVING W NORWEGII

FREEDIVING min akt

 Ze wspomnień Nika Lindera:

To mój drugi raz w Norwegii. W styczniu 2017 po raz ostatni odwiedziłem ten pólnocny kraj.
Podczas gdy w styczniu było całkiem ciemno, w tym roku w listopadzie mieliśmy więcej światła dziennego. Więcej światła dziennego to więcej czasu na odnalezienie stworzeń morskich, dla których tu jesteśmy.
„My” to grupa freediverów, którzy są na tyle wytrzymali, aby znieść czterostopniową zimną wodę oraz burzową i zimną pogodę nad wodą.

01a.jpg

Powodem, dla którego tu jesteśmy - są orki, niezwykle inteligentne, ale okrutnymi.
Wszyscy, którzy wzięli udział w tej wycieczce, wcześniej zaglądali na YouTube, aby zobaczyć, jak te zwierzęta polują i bawią się ze swoimi ofiarami, którymi mogą być foki, rekiny i wiele innych.
Do tej pory śmiertelne incydenty między orkami a ludźmi miały miejsce tylko w akwariach, ale nigdy na otwartym oceanie.

Chociaż wycieczka jest dość droga, a zakwaterowanie na pokładzie statku ekspedycyjnego „Stronstad” bardzo proste, nie mamy pewności czy uda się nam zbliżyć się do tych zwierząt.
Powodem, dla którego Norwegia w listopadzie i styczniu rosną nasze szanse jest śledź, który przemieszcza się z otwartego oceanu do fiordów, aby rozmnażać swoich potomków ich.
Przeszkodą za to jest pogoda, morze jest zawsze wzburzone i czasami jest zbyt sztormowe, żeby w ogóle opuścić port.

Na widok orki przestraszone śledzie trzymają się razem, stając się łatwym kęsem. Zwierzę potrzebuje około 250 kilogramów śledzia dziennie. Oprócz orek widzieliśmy również humbaki, które nie są tak wybredne jak orki - po prostu jedzą wszystko.

Zazwyczaj zabawa kończy się o 15:00. gdy słońce zaszło, a statek musi udać się do bezpiecznej przystani. Ale czy to naprawdę koniec? Jeszcze nie! Jeśli masz szczęście, możesz doświadczyć zorzy polarnej. Zielone, migające światło, które porusza się po ciemnym niebie i możesz sobie wyobrazić, że wikingowie myśleli, że jest to spowodowane przez bogów i ma specjalne znaczenie. Po tygodniu wyczerpujących nurkowań wróciliśmy do domu zmęczeni, ale szczęśliwi.

Specjalistyczne zegarki do swobodnego nurkowania zaprojektowane przez Nika Lindera
DAVOSA APNEA
- więcej tutaj

Więcej w tej kategorii: « Enjoy the Moment